Archiwum 24 listopada 2015


Rybki akwariowe :)
Autor: marta33411
24 listopada 2015, 13:45

I Ryby akwariowe to ryby umieszczone w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do ich hodowli oraz obserwacji. Początki akwarystyki sięgają 2500 lat p.n.e. W naturze występuje ponad 25 000 gatunków ryb.

 

II Początkowo hodowano tylko małe gatunki ryb w niewielkich akwariach. Były to głównie rybki słodkowodne, intensywnie, kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Rzymianie zapoczątkowali akwarystykę morską. Ryby pierwotnie trzymano w basenach przydomowych. Wraz z rozwojem technologii budowano duże akwaria, dało to możliwość dokładnych obserwacji i zachowań nawet dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich.

 

III Ryby akwariowe pochodzą przede wszystkim z rejonów tropikalnych lub subtropikalnych. Są to np. strumienie i rzeki w lasach deszczowych dorzecza Amazonki, zarośnięte oczka wodne w środkowej Afryce, zalane pola ryżowe w Azji czy wielkie jeziora Afryki Wschodniej. Dla hodowcy najbardziej interesujące są te gatunki, które dobrze czują się w ograniczonej przestrzeni, przede wszystkim małe rybki, zamieszkujące niewielkie zbiorniki śródlądowe lub przybrzeżne rejony większych akwenów. Jaskrawo ubarwione egzotyczne gatunki ryb są dla akwarystów najbardziej pożądane.

 

IV Obecnie popularne gatunki ryb akwariowych (słodkowodnych) to: bystrzyki, gupiki, złote rybki, bojowniki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, skalary, zbrojniki, kiryski, brzanki i pielęgnice.

 

V Zdjęcia :D

Gupik Pawie Oczko 

Mieczyk Hellera

Molinezja

Neon Czerwony

Skalar Żaglowiec

VI Żródło:

http://rybyakwariowe.eu/gatunki-ryb-akwariowych/

 

Koty domowe :)
Autor: marta33411
24 listopada 2015, 13:30

I Koty to zwierzęta, które ludzie lubią lub nie. jest na ich temat wiele stereotypów (że są leniwe, wredne, nie lubią ludzi), ale mimo wszystko wyglądają bardzo ładnie, a jeśli chodzi o charakter to już zależy od danego kota (może być typowo stereotypowy albo wręcz przeciwnie :D).


II Wiek kotów (podobnie jak u psów) liczy się inaczej niż wiek człowieka. Poniższa tabelka przedstawia te zależności:

Wiek kota w porównaniu z wiekiem człowieka
kot człowiek kot człowiek kot człowiek kot człowiek
1 miesiąc 6 miesięcy 8 miesięcy 16 lat 7 lat 45 lat 14 lat 72 lata
2 miesiące 10 miesięcy 1 rok 18 lat 8 lat 50 lat 15 lat 74 lata
3 miesiące 2 lata 2 lata 25 lat 9 lat 55 lat 16 lat 76 lat
4 miesiące 5 lat 3 lata 30 lat 10 lat 60 lat 17 lat 78 lat
5 miesięcy 8 lat 4 lata 35 lat 11 lat 62 lata 18 lat 80 lat
6 miesięcy 14 lat 5 lat 40 lat 12 lat 65 lat 19 lat 82 lata
7 miesięcy 15 lat 6 lat 43 lata 13 lat 68 lat 20 lat 84 lata


III Rasy kota domowego

Występuje około stu ras kota domowego; występują zarówno nagie sfinksy, jak i długowłose persy. Różne organizacje felinologiczne uznają różne rasy (standardy ras różnych organizacji również mogą być inne). W Polsce najczęściej spotyka się z rasami uznanymi przez FIFe, oraz Polski Związek Felinologiczny


IV Ciekawostki :)

17 lutego odbywa się Światowy Dzień Kota; w Polsce święto to jest obchodzone od 2006 roku. Japonii kot jest najpopularniejszą maskotką; Maneki Neko, czyli jego figurka z podniesioną łapką w geście zaproszenia, widnieje przy wejściu do domów, biur, sklepów i restauracji; według przesądów zapewnia to m.in. powodzenie w interesach. W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami; 37 zwierząt wywieziono z Liège do miejscowości położonej w promieniu 30 km, koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono – wszystkie wróciły do Liège, jednak większość pozbyła się w drodze przesyłek. kuchni kantońskiej występuje potrawa o nazwie "Smok, tygrys i feniks", sporządzana m.in. z mięsa kota; również australijscy aborygeni zabijają i zjadają zdziczałe koty. Zbyt częste szczepienia w kark mogą grozić bardzo złośliwą chorobą nowotworową, tzw. VAS – Vaccine Associated Sarcoma; aby zmniejszyć szanse na wystąpienie tego nowotworu koty szczepi się nie w kark, ale w łapę; odradzane jest również zbyt częste szczepienie kotów, zwłaszcza jeśli mają one ograniczony kontakt ze światem (nie wychodzą na zewnątrz). Koty białe są szczególnie narażone na wrodzoną głuchotę ze względu na recesywny gen białego futra. Wbrew pozorom, kot biały nie jest albinosem (albinizm u kotów występuje niezmiernie rzadko). Ryzyko wystąpienia głuchoty znacznie wzrasta u kotów białych z niebieskimi oczami (szacuje się, że ok. 25% takich kotów nie słyszy)


V Zdjęcia niektórych ras:





VI Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kot_domowy